Biography Category: Community

Dion VERTZAYAS

He is the Solicitor Director of VC Lawyers in Sydney, a public notary, accredited mediator and Graduate of the Australian Institute of Company Directors. Dion Vertzayas consults and acts for a number of successful property developers and building and landholding

Read More »

Γιώργος ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΗΣ

Η εφημερίδα δεν είναι ένα άσπρο χαρτί μουτζουρωμένο με μελάνι για να τυλίγουμε τα σκουπίδια. Eίναι ζωντανό πράγμα που πρέπει να σεβόμαστε γιατί είναι δάσκαλος που σε διδάσκει, δημόσιος κήρυκας που σε ενημερώνει, επιθεωρητής που ελέγχει τα πάντα, διασκεδαστής για να σε ψυχαγωγεί, πιστός φίλος που σου

Read More »

Κώστας ΤΣΙΟΥΡΗΣ

Ο Κώστας Τσιούρης του Βασιλείου και της Αγγελικής γεννήθηκε το 1940 στο χωριό Βασιλική του Νομού Ιωαννίνων. Εκεί τελείωσε το Γυμνάσιο. Οι οικονομικές συνθήκες της εποχής δεν του επέτρεψαν να πάρει απολυτήριο Λυκείου. Εργάσθηκε ως ιδιωτικός υπάλληλος στον Αστακό, μια

Read More »

Χρήστος ΜΠΕΛΕΡΧΑΣ

Γεννήθηκε στον Αετό Αιτωλοακαρνανίας, όπου και έζησε τα πρώτα 6 χρόνια της ζωής του. Το 1967, η οικογένειά του πήγε στην Αθήνα όπου και έζησε μέχρι το 1985, οπότε νυμφεύθηκε την Μαρία Αραβαντινού και την ακολούθησε στο Σύδνεϋ. Απέκτησαν  3

Read More »

Δέσποινα ΜΠΑΧΑ

Η απόφασή μου να μεταναστεύσω στη μακρινή Αυστραλία συνδέεται με τα προσωπικά μου βιώματα της φοιτητικής μου ζωής στην Αθήνα κατά την περίοδο της Χούντας. Φθάνοντας στο Σύδνεϋ το 1968 η εκπαίδευση βρέθηκε στο κέντρο των ενδιαφερόντων μου, που ήταν

Read More »

Μαρία ΛΩΜΗ

Η Μαρία Λώμη (το γένος Παππά) γεννήθηκε στην Αυστραλία από Ηπειρώτες γονείς. Η πρώτη της επαφή με τον ελληνικό πολιτισμό έγινε μέσα στο σπίτι από τα παραμύθια και τα ελληνικά τραγούδια που της μάθαινε η μητέρα της. Σπούδασε Ελληνική, Αγγλική

Read More »

Dimitrios KAMETOPOULOS

Dimitrios Kametopoulos was born in Sydney. His origins are from the Chalcidice peninsula of Macedonia region, Northern Greece, and from Mytilene town of Lesbos island. He finished his primary education in Sydney. In Athens, Greece, he did some classes at

Read More »

Οδυσσέας ΠΛΑΤΥΡΡΑΧΟΣ

Γη που μου χάρισε ψωμί  πατρίδα τηνε κάνω μα μια ζωή προσεύχομαι  στην Κρήτη ν΄αποθάνω Ο Οδυσσέας Πλατύρραχος του Κωνσταντίνου και της Παρασκευής γεννήθηκε στις 30 Ιανουαρίου 1948 στο χωριό Κουρούτες του Δήμου Αμαρίου του νομού Ρεθύμνης Κρήτης. Εκεί τέλειωσε

Read More »

Vasili KANIDIADIS

I was born in Melbourne in 1969 and lived in Coburg for the first six years of my life, at which time we moved to Keilor Park where my parents for many years to come, managed their take-away fish shop

Read More »

Sophie COTSIS, MP

Sophie Cotsis was born at Canterbury Hospital and attended Canterbury South Public, Kingsgrove Public and Kingsgrove High Schools. Ms Cotsis graduated from Macquarie University in 1995 with a Bachelor of Arts and the University of Technology, Sydney in 2001 with

Read More »
error: Content is protected!